Katalog firm kurierskich

Ubezpieczenie pojazdu w Irlandii

Jak już kupiliśmy pojazd należy go ubezpieczyć. Poruszanie się po drogach Irlandii bez ważnego ubezpieczenia jest karane grzywną, punktami lub odebraniem prawa jazdy. Czasami kończy się to nawet konfiskatą auta i odprowadzeniem go na parking policyjny. Jest także niezbędne przy opłacaniu podatku drogowego.

Ubezpieczeniami zajmują się tak samo jak w Polsce firmy ubezpieczeniowe. Stawka ubezpieczenia jest zależna od naszego wieku, doświadczenia, pojemności silnika, rodzaju prawa jazdy, miejsca parkowania pojazdu i jego wartości.

Oczywiście możemy pomniejszyć koszt naszego ubezpieczenia, jeżeli wykorzystamy zaświadczenie z Polski o bezszkodowej jeździe. Czasami potrzebne jest przetłumaczenie zaświadczenie na język angielski. Można także dopisać się do ubezpieczenia osoby, która ma już polisę.

W Irlandii ubezpieczenia dzielą się na trzy rodzaje.

Pierwsze to Third Party Insurance (OC) jest podstawowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Gdy dojdzie do kolizji przez osobę ubezpieczoną pokryje tylko koszty roszczeń osób trzecich.

Wariant drugi to Ubezpieczenie OC, od ognia i kradzieży (Third Party, Fire and Theft). Jest to rozszerzona opcja podstawowego ubezpieczenia. Pokrywa koszty utraty lub uszkodzenia pojazdu w wyniku pożaru lub kradzieży. Można także rozszerzyć ten wariant o kilka dodatkowych opcji. Np. rozbicie szyb, kradzieży kół itd.

Trzecia opcja to Pełne Ubezpieczenie (Comprehensive). Jest to najdroższy wariant i obejmuje prawie wszystkie okoliczności niezależnie od przyczyny. Pokrywa koszty wynajęcia samochodu zastępczego w przypadku unieruchomienia pojazdu w wyniku wypadku. Posiada ubezpieczenie na życie (od nieszczęśliwych wypadków), utratę przedmiotów z samochodu, rozbicie szyby itd. Koszt tego ubezpieczenie nie jest wcale znacznie wyższy niż wariant drugi, więc warto rozważyć tę opcję.

W Irlandii jest wiele konkurujących ze sobą firm ubezpieczeniowych. Dlatego warto poszukać najlepszej oferty i dzięki temu zaoszczędzić nawet kilkaset euro.

Wniosek możemy złożyć osobiście u agenta w oddziale ubezpieczalni, telefonicznie lub przez Internet. Adresy internetowe ubezpieczalni w Irlandii dostępne w dziale LINKI.

Komentarze

Brak komentarzy.
*Imię:
e-mail:
Powiadom mnie o nowych komentarzach na tej stronie.
Ukryj mój e-mail.
*Tekst:
 
Powered by Scriptsmill Comments Script