Motor Tax - Podatek drogowy

By móc się poruszać samochodem po drogach w Irlandii musimy mieć opłacony Motor Tax, czyli Podatek Drogowy. Przeznaczony jest on na rozbudowę i utrzymanie dróg.

Wielkość opłaty zależy od pojemności silnika – im większy silnik tym większe opłaty. Winieta jest wydawana na 3, 6 lub 12 miesięcy. A oto stawki na rok 2009.

Od stycznia 2008 roku wprowadzono zmiany odnośnie podatku drogowego, ale dotyczy to tylko aut nowych, zarejestrowanych od 1 stycznia 2008 roku.

Są dwie kategorie:

  • Pierwsza to auta zarejestrowane od 1 lipca 2008;
  • Druga to auta zarejestrowane pomiędzy 1 stycznia 2008, a 30 czerwca 2008. I tu jeżeli kwota podatku na podstawie emisji CO2 jest większa niż na podstawie pojemności, płacimy według starych zasad.

Tabelę opłat na podstawie emisji CO2 znajdziemy TU.

W Limerick znajdują się dwa urzędy gdzie można zapłacić podatek. Jeden w centrum miasta obok sądu na ulicy Merchants Quay, a drugi nowy oddział w dzielnicy Dooradoyle na ulicy Lissanalta House. Jest także możliwość zapłaty podatku on line.

Podatek drogowy opłaca się na konkretne auto, więc jest możliwość zakupu pojazdu z jeszcze ważnym opłaconym przez poprzedniego właściciela podatkiem.

Gdy zakupimy auto i nie ma ono ważnego Motor Tax-u, możemy opłacić go dopiero, gdy otrzymamy świadectwo licencjonowania pojazdu (Vehicle Licensing Certificate) z naszymi danymi. Trwa to 3-4 tygodnie. Bez tego dokumentu niestety nic nie załatwimy.

Gdy nasz samochód jest nowy lub sprowadzony do Irlandii wypełniamy formularz (First Motor Tax Application - RF 100). Kiedy ponownie opłacamy podatek drogowy wypełniamy formularz RF 100A, lub RF 100B, kiedy urząd podatku drogowego prześle nam go wraz z przypomnieniem o zapłacie.

Na dwa sposoby możemy dostarczyć formularze. Pocztą, wtedy czekamy na nowy krążek do 3 tygodni lub osobiście i otrzymamy winietkę od ręki.

Kiedy wniesiemy odpowiednią opłatę otrzymamy krążek zwany „tax disc”, który musimy przedstawić na przedniej szybie naszego pojazdu. Gdy nie opłacimy tej opłaty lub nie okażemy krążka na szybie i będziemy się poruszać po drogach Irlandii przy kontroli narażamy naszą kieszeń na wydatek rzędu 65 euro, a gdy nie dostosujemy się do opłaty grzywny grozi nam sprawa w sądzie.

W sytuacji, kiedy ukradną nam samochód, ze złomujemy go, wywieziemy na stałe za granicę, nie użytkujemy go z innych ważnych powodów i nasza winietka jest jeszcze ważna, co najmniej trzy miesiące. Istnieje możliwość zwrotu części zapłaconego podatku drogowego. W tym celu należy złożyć formularz RF120 w lokalnym urzędzie do spraw podatku drogowego.

Komentarze

Brak komentarzy.
*Imię:
e-mail:
Powiadom mnie o nowych komentarzach na tej stronie.
Ukryj mój e-mail.
*Tekst:
 
Powered by Scriptsmill Comments Script