Katalog firm kurierskich

Państwowy przegląd stanu technicznego pojazdu (NCT)

Od stycznia 2000 roku wprowadzono w Irlandii obowiązek przeprowadzania przeglądu samochodów. Od 2002 roku przeglądowi poddane muszą być wszystkie samochody, które mają więcej niż 4 lata i taki przegląd musimy powtarzać, co 2 lata. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą świadectwo licencjonowania pojazdu.

Jeżeli ważność NCT się skończyło 1 stycznia, a my pojedziemy na kolejny test 1 czerwca, otrzymamy kolejny krążek tylko na 1,5 roku, a nie na 2 lata. Jest to spowodowane tym, że musi być zachowana ciągłość okresów dwu letnich pomiędzy kolejnymi testami.

Gdy poruszamy się po drogach bez ważnego przeglądu (National Car Testing Service disc), narażamy się na grzywnę w wysokości do 1500 euro, gdyż stanowi to wykroczenie.

Przegląd nosi nazwę National Car Test (NCT) i przeprowadzany przez spółkę National Car Testing Service Ltd (NCTS). Centrala spółki znajduje się pod Dublinem w Citywest Business Campus. Na terenie kraju znajdują się 43 ośrodki NCTS. Przegląd jest sterowany komputerowo i jest w znacznej mierze zautomatyzowany. Przeprowadzanych jest 57 czynności kontrolnych sprawdzane są m.in.: hamulce, emisja spalin, koła, opony, światła, układ kierowniczy, zawieszenie, podwozie, nadwozie, systemy elektryczne, szyby, lusterka, przekładnia, wnętrze samochodu oraz układ paliwowy.

Gdy przygotowujemy nasz pojazd do przeglądu należy sprawdzić poziomy płynów i ustawienie świateł, zdjąć kołpaki, wyrównać ciśnienie w oponach. Wyjąć z auta wszystkie rzeczy osobiste. Dopilnować, aby pasy bezpieczeństwa były widoczne i aby auto było w miarę czyste, szczególnie podwozie.

Koszt takiego przeglądu to 50 EUR, a jego czas trwania wynosi od ok. 40 min do godziny. Gdy nasze auto nie przejdzie testu, kolejny kosztuje 28.00 euro. A jeżeli nie ma konieczności użycia specjalistycznego sprzętu powtórka jest darmowa.

Po przeglądzie wydawane jest zaświadczenie o dopuszczeniu pojazdu do ruchu lub zawiadomienie o złym stanie technicznym pojazdu wraz z wyjaśnieniem przyczyn dyskwalifikacji z wyszczególnieniem kroków, które należy podjąć.

Oczywiście, gdy nasz pojazd nie przejdzie przeglądu, możemy się odwołać w ciągu 7 dni. Należy wypełnić formularz (Appeals form), który otrzymamy w oddziale NCTS i podać w nim przyczynę nie przyznania świadectwa dopuszczenia do ruchu oraz przesłać do Customer Service Department (adres w dziale Urzędy). Następnie będziemy musieli opłacić kolejny przegląd, lecz gdy wynik będzie pozytywny opłata zostanie zwrócona.

Gdy przyjedziemy samochodem z Polski lub innego kraju w tym Irlandii północnej i będziemy chcieli je zarejestrować w Irlandii, także musimy poddać auto przeglądowi (chyba, że ma mniej niż 4 lata) mimo to, że mamy ważny przegląd z innego kraju. Kiedy opłacimy podatek rejestracyjny (Vehicle Registration Tax), a można to zrobić w lokalnym Tax Office (Revenue), dostaniemy dowód rejestracyjny (Vehicle Registration Certificate). Z tym dokumentem idziemy do najbliższej stacji NCT, aby dane pojazdu zostały wprowadzone do systemu. Na drugi dzień możemy zarezerwować termin przeglądu.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn nie możemy się stawić na przeglądzie i potwierdzimy to z wyprzedzeniem krótszym niż 5 dni roboczych (nie licząc dnia przeglądu), bądź też nie stawimy się na przegląd, wiąże się to z dodatkową opłatą w wysokości 21.90 euro, która zostanie doliczona do normalnej opłaty przy następnym przeglądzie. W przypadku powtórnego przeglądu doliczona zostanie opłata w wysokości 11.10 euro.

Istnieje możliwość ustalenia, potwierdzenia lub anulowania przez Internet terminu przeglądu pod adresem http://www.ncts.ie

Komentarze

Brak komentarzy.
*Imię:
e-mail:
Powiadom mnie o nowych komentarzach na tej stronie.
Ukryj mój e-mail.
*Tekst:
 
Powered by Scriptsmill Comments Script