Sklep Wisła

Irlandzkie niepełne Prawo Jazdy (Provisional Licence)

Nauka Jazdy

Zrobienie prawa jazdy w Irlandii jest o wiele prostsze niż w Polsce.

Pierwszy etap to zapisanie się na egzamin teoretyczny (Driver Theory Test).Można to zrobić na 3 sposoby. Wypełniając formularz i wysyłając pod adres podany na formularzu, telefonicznie, lub najwygodniejsza metoda on-line wchodząc na stronę.

Wybranie odpowiadającego nam terminu i miejsca egzaminu jest bardzo łatwe. Musimy podać swoje dane osobowe (w tym nr PPS) i wybrać kategorię, która nas interesuje. W każdej z tych opcji na końcu trzeba zapłacić 35,60 euro. Honorowane są tylko karty płatnicze Visa i MasterCard.

Kolejnym krokiem jest zakup książki (18 euro) lub płyty CD (18 euro) z pytaniami egzaminacyjnymi. Materiały te są dostępne w każdej księgarni i należy zwrócić uwagę, aby było to drugie wydanie. Pytania są w języku angielskim, ale łatwo się wszystkiego nauczyć nawet nie znając perfekt języka. Każde pytanie ma 3 odpowiedzi a ile jest prawidłowych zostajemy poinformowani w treści pytania. Lepszą opcją jest wybór płyty CD, ponieważ egzamin wygląda tak samo jak na płycie.

DTTS

Gdy już nadejdzie czas egzaminu, udajemy się do ośrodka egzaminowania, musimy tam być 15 minut przed czasem i zabrać ze sobą dowód osobisty. W Limerick znajduje się on w centrum miasta pod adresem 1st Floor, Howley's Quay w tym samym budynku, co agencja pracy Addeco, naprzeciwko wyjazdu z parkingu nad sklepem Dunnes Stores Harvey's Quay.

Test trwa 45 minut, odbywa się na komputerze na monitorach dotykowych, można oczywiście także używać myszki czy klawiatury. Składa się z 40 pytań i dopuszczalne jest 5 błędów. Wyniki otrzymujemy od razu jak skończymy egzamin. Gdy nam się powiedzie otrzymamy certyfikat. Gdy nie, to umawiamy się na kolejny egzamin. Istnieje także możliwość zdawania egzaminu z polskim tłumaczem, ale tylko w Dublinie.

Następny krok to załatwienie zaświadczenia D502 od okulisty o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu (jest ono ważne 4 tygodnie od daty wystawienia, a koszt to około 30 Euro). Będziemy także potrzebować 2 zdjęcia.

Gdy już mamy komplet dokumentów udajemy się do „Motor Tax Office”. (w centrum: Merchants Quay lub nowy oddział: Lissanalta House, Dooradoyle) Tam należy zabrać ze sobą certyfikat, 2 zdjęcia, paszport, zaświadczenie od okulisty oraz wypisać formularz. Koszt, który ponosimy to 15 euro.

Nasze niepełne prawo jazdy (provisional licence) zostanie nam przysłane w ciągu tygodnia pocztą.

Gdy już otrzymamy nasze prawo jazdy mamy 2 lata na zdanie egzaminu praktycznego. W tym czasie możemy prowadzić samochód i nabywać doświadczenia. Możemy także wykupić kilka godzin jazdy z instruktorem w szkole jazdy, jeżeli się nie czujemy na siłach, lecz nie jest to konieczne.

Posiadanie Provisional Licence, niesie za sobą pewne ograniczenia.
Zawsze, gdy prowadzimy pojazd mechaniczny obok musi siedzieć osoba z Full Licence (pełne prawo jazdy), nie możemy także poruszać się po autostradach i na przedniej i tylnej szybie trzeba mieć przyklejona naklejkę z literką L. Takie prawo jazdy obowiązuje tylko na terenie Republiki Irlandii.

Od 1 lipca 2008 roku władze Irlandii zaostrzyły przepisy dotyczące "Provisional Licence". Gdy osoba z takim Prawem Jazdy będzie prowadzić pojazd bez upoważnionej osoby naraża się na mandat w wysokości 1000 euro. Dotyczy to także osób posiadających drugie i dalsze niepełne Prawo Jazdy.

Teraz możemy kupić auto, wykupić ubezpieczenie i zrobić NCT, czyli przegląd auta, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Ale o tym w dziale: Samochód.

(Ceny z grudnia 2007)

Komentarze

sylwia
01 Mar 2011, 20:25
Ada, a u którego okulisty zapłaciłaś 10e? w Dublinie, gdzieś?możesz podać namiary?
ada
28 Gru 2010, 02:06
nie tylko w Dublinie mozna zdawac prawko po polsku i raczej czeka sie o wiele dluzej niz tydzien, mi przyslali po 7, a okulista mnie kosztowal 10E
Lime
28 Wrz 2010, 22:16
Z tego co mi wiadomo to musisz odczekać 6 miesięcy od daty zdania teorii aby móc się zapisać na praktyczny egzamin.
daniel
27 Wrz 2010, 12:52
mam tymczasowe prawo jazdy które zdałem w lipcu. Chciałbym zdać egzamin praktyczny jak długo muszę czekać?
*Imię:
e-mail:
Powiadom mnie o nowych komentarzach na tej stronie.
Ukryj mój e-mail.
*Tekst:
 
Powered by Scriptsmill Comments Script