Wynajem mieszkania

Przyjeżdżając do Irlandii, pierwsze, co powinniśmy znaleźć to lokum, bo przecież nie będziemy spać pod gołym niebem. Poza tym wybierając taką opcję narażamy się na zmoknięcie, gdyż w tym kraju bardzo często pada:).

Najlepszym wyjściem jest załatwienie sobie lokum jeszcze przed planowanym wyjazdem.

Można poprosić znajomych, (jeżeli się ma takich w miejscu naszego docelowego przybycia), bądź poszukać na internecie jakiegoś pokoju do wynajęcia, chociaż na kilka dni.

Gdy już będziemy na miejscu, należałoby się porządnie rozejrzeć za mieszkaniem.

Najlepszą opcją w tej chwili jest szukanie mieszkania przez agencje. Chociaż też można na własną rękę znaleźć ciekawą ofertę w ogłoszeniach z gazet bądź w internecie.

Agencje mają jednak trochę wygórowane wymagania. Należy przedstawić im zaświadczenie od naszego wcześniejszego landlorda lub agencji i od pracodawcy, (lecz skąd mieć takie zaświadczenia jak dopiero, co przyjechaliśmy?).

Trzeba pamiętać, że za czynsz płacimy zawsze z góry za dany miesiąc, a w momencie wynajmu musimy wpłacić landlordowi depozyt w wysokości miesięcznego czynszu, który jest zwracany, gdy postanowimy opuścić wynajmowane lokum. Zazwyczaj umowę najmu podpisuje się na okres 6 lub 12 miesięcy, więc gdy przed upływem końca kontraktu postanowimy się wyprowadzić, musimy się liczyć ze stratą naszej kaucji. Także, kiedy zniszczymy coś w wynajmowanym apartamencie, landlord może pokryć straty z naszego depozytu.

W nowych apartamentach zdarza się bardzo często, że opłaty za kablówkę, internet i wywóz śmieci jest wliczony w czynsz. Lecz jeżeli zdecydujemy się na wynajem domku lub mieszkania gdzie nie ma takiej opcji, zazwyczaj trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. Poza tym, co 2 miesiące opłacamy prąd i gaz, (jeżeli ogrzewanie jest gazowe). Pocieszające jest to, że za wodę nie płacimy rachunków.

Przy pierwszym rachunku za prąd zostaniemy poproszeni o opłacenie depozytu, możemy jednak tego uniknąć dając stałe zlecenie zapłaty (Direct debit) w naszym banku.

Komentarze

Brak komentarzy.
*Imię:
e-mail:
Powiadom mnie o nowych komentarzach na tej stronie.
Ukryj mój e-mail.
*Tekst:
 
Powered by Scriptsmill Comments Script