Sklep Wisła

Threshold

Threshold działa w Irlandii od 30 lat. Jest instytucją, powołaną do obrony praw najemcy w konflikcie z nieuczciwym landlordem. Organizacja ta jest, non-profitową, co oznacza, że nie pobiera opłat za swoje usługi. Ma oddziały w Dublinie, Cork i Galway.

Doradza jak rozwiązywać bieżące problemy pomiędzy landlordami/agencjami, a mieszkańcami, w szczególności dotyczących napraw, warunków mieszkalnych, umów, praw i obowiązków, ogólnych przepisów prawnych. Pomaga odzyskiwać depozyty i składać wnioski do Wydziału ds. Wynajmu Lokali Prywatnych (Private Residential Tenancies Board). Bezpłatnie reprezentuje mieszkańców w sądzie i oferuje profesjonalną pomoc doradców i prawników.

Proces odzyskania kaucji jest dość skomplikowany i czasami przez nieuwagę bądź niewiedzę bardzo łatwo go stracić. Dlatego też tak ważne jest, aby każdy wynajmujący dokładnie zapoznał się z treścią umowy, którą podpisuje i wiedział, co zrobić, aby w momencie wyprowadzki odzyskać całość (lub znaczną część) depozytu.

Do innych zgłaszanych spraw należą warunki mieszkalne - grzyb, wilgoć, cieknące krany, robactwo, nieszczelne dachy, itd. Dodatkowo zdarzają się informacje o nielegalnych wynajmach, nielegalnych wypowiedzeniach umów, łamaniu praw przez landlordów.

Od momentu zgłoszenia problemu do Threshold, rozpoczyna się współpraca pomiędzy konsultantem i mieszkańcem; przebiega ona na trzech etapach:

  1. pracownik udziela porad i informuje, jak mieszkaniec powinien rozwiązać zaistniały problem;
  2. konsultant kontaktuje się w imieniu klienta z landlordem / agentem;
  3. mieszkaniec wraz z pomocą Threshold wnosi sprawę do sądu PRTB.

Podpisując umowę z landlordem lub agentem należy upewnić się, komu będzie płacony czynsz. Tylko wpłaty za czynsz przekazywane landlordowi lub agencji gwarantują uzyskanie statusu mieszkańca („tenant”) oraz ochronę przez Residential Tenancies Act 2004. Mieszkańcy mają bardzo wiele praw, więc w razie jakichkolwiek kłopotów mogą powołać się na te najważniejsze zamieszczone na stronie Private Residential Tenancies Board (www.prtb.ie).

Ani landlord, ani agent nie mają prawa dyskryminować przyszłych potencjalnych mieszkańców ze względu na płeć, wiek, stan cywilny, warunki rodzinne, religię, orientację seksualną, niepełnosprawność czy narodowość. Jest to sprzeczne z założeniami Ustawy o Równouprawnieniu (Equal Status Act), dlatego też osoby, które czują, że padły ofiarami dyskryminacji powinny skontaktować telefonicznie, e-mailowo lub osobiście z najbliższym oddziałem Threshold.

Więcej informacji w języku polskim można znaleźć w ulotce w formacie PDF TU

Oficjalna strona: www.threshold.ie

Artykuł opracowany przez Lime na podstawie artykułu Polskiego Expressu pt: „Wolnoć Tomku w (nie)swoim domku?”

Komentarze

Brak komentarzy.
*Imię:
e-mail:
Powiadom mnie o nowych komentarzach na tej stronie.
Ukryj mój e-mail.
*Tekst:
 
Powered by Scriptsmill Comments Script