Sklep Wisła

Englishtown

St Mary’s Cathedral

Jest najstarszą dzielnicą miasta i rozciąga się na północ od obecnego centrum. Po przejściu Matthew Bridge na wprost wyłania się St Mary’s Cathedral, a po lewej ratusz. W dole na George’s Quay widać dwa popiersia ustawione na wysokich cokołach w odległości 40 kroków od siebie. Metalowe rzeźby bez rąk w makabryczny sposób przypominają o wojnie. St Mary’s Cathedral (katedra NMP) powstała pod koniec XII w., ale z oryginalnej budowli przetrwała tylko romańska zachodnia brama od strony sądu, nawa i fragmenty transeptu. Prezbiterium, okna i pozostałe części transeptu zbudowano w XV w. Jedyne w Irlandii podnoszone ławki na chórze zostały wykonane z pięknego czarnego drewna dębowego. Zdobią je płaskorzeźby z bazyliszkami, gryfami, sfinksami i dzikami.

Ratusz

Po wyjściu ze świątyni warto zejść w stronę budynku sądu i obejść nowoczesny ratusz nad rzeką. Tuż przed Thomond Bridge od brzegu odbija wiodąca w górę Castle Lane (aleja zamkowa). Aleja jest rekonstrukcją irlandzkiej ulicy z przełomu XVIII i XIX w. Od północy graniczy z zewnętrznym murem King John’s Castle. Wszystkie budynki po prawej są współczesne, stwarzają jednak przyjemny historyczny klimat, którym można się napawać podczas spaceru w kierunku Nicholas St.

Limerick Museum

W jednym z nich mieści się Limerick Museum, w którym wystawiono m.in. insygnia władzy miejskiej i insygnia cechowe, dokumenty z przywilejami nadanymi przez Karola I, a także miejscowe wyroby koronkarskie, monety z czasów wikingów, stare mapy, pamiątki po powstaniach fenian (m.in. list Pádraiga Pearse’a z 1916 r.) i rozmaite zabytki archeologiczne. Liczne znaleziska z epoki mezolitu (ok. 7000–4000 p.n.e.) pochodzą z okolic Lough Gur.

King John’s Castle (zamek króla Jana)

Obok Thomond Bridge, przy Nicholas St, wznosi się King John’s Castle (zamek króla Jana). Anglonormadzką fortecę z początku XIII w., jedną z najbardziej imponujących budowli tego typu w Irlandii, szpeci współczesny hol wejściowy. Pierwotnie zamek miał kształt pięciokąta. Cztery potężne baszty zostały skrócone, aby wewnątrz zmieściły się działa. W 1611 r. jedną z wież zastąpiono bastionem. Na dziedzińcu stoją średniowieczne machiny oblężnicze, a z blanków roztacza się piękna panorama miasta. W centrum historycznym jest prezentowany 20-minutowy film o historii Limerick oraz ekspozycja ukazująca historię Normanów w Irlandii. Poniżej widać odkopane niedawno fundamenty osady sprzed okresu normańskiego. Zamek najciekawiej prezentuje się z Thomond Bridge, skąd widać strzelające ku niebu mury.

Treaty Stone (kamień Traktatowy)

Po zachodniej stronie Thomond Bridge, na Clancy Strand uwagę przechodniów przyciąga słynny Treaty Stone (kamień Traktatowy), kilka lat temu przesunięty o ok. 20 m i starannie oczyszczony.
Komentarze

Brak komentarzy.
*Imię:
e-mail:
Powiadom mnie o nowych komentarzach na tej stronie.
Ukryj mój e-mail.
*Tekst:
 
Powered by Scriptsmill Comments Script