Sklep Wisła

Polski rozwód w irlandzkim sądzie

Coraz więcej Polaków mieszkających na terenie Irlandii rozwodzi się. Powodów rozpadu małżeństw jest mnóstwo, ale pozostaje pytanie. Co dalej? Czy, żeby się rozwieść trzeba jechać do Polski? A może załatwimy wszystko w irlandzkim sądzie?

Czy mogę się rozwieść w Irlandii?

Tak. Zgodnie z prawem irlandzkim, sądy irlandzkie są właściwe do rozpatrzenia sprawy rozwodowej, jeśli przebywa się na terenie Irlandii, a dokładniej jeśli:

- Jedna z zainteresowanych stron posiadała stały pobyt („domicile”) w Irlandii w terminie wszczęcia postępowania.

LUB - Jedna ze stron posiadała zwykły adres zamieszkania w Irlandii przez okres jednego roku bezpośrednio przed tym terminem. Sekcja 39 ust. 1 lit. a) i b) ustawy z 1996 r. Prawo Rodzinne (Rozwodowe).

Czy ma znaczenie to, że wzięliśmy ślub w Polsce, a nie w Irlandii?

Nie. To nie ma żadnego znaczenia. Według prawa podstawą dla irlandzkiej jurysdykcji rozwodowej jest miejsce zamieszkania, a nie obywatelstwo.

Słyszałam, że nie muszę się rozwodzić, ale mogę jedynie wystąpić o prawną separację. Co to oznacza?

Obok rozwodu w Irlandii istnieje instytucja separacji prawnej. Separacja prawna (sądowa) w praktyce oznacza jednak rozwód ze wszystkimi skutkami poza prawem do ponownego wstąpienia w związek małżeński i do zachowania praw na mocy ustawy z 1965 r. o dziedziczeniu.

Kiedy mogę otrzymać separację prawną?

Podstawą do wydania decyzji o separacji są:

  • zdrada małżeńska
  • niedorzeczne zachowanie lub okrucieństwo
  • porzucenie na 1 rok
  • mieszkanie oddzielnie przez 1 rok i zgodne żądanie obojga małżonków
  • mieszkanie oddzielnie przez okres 3 lat
  • brak zwykłych stosunków małżeńskich przez 1 rok – sekcja 2 ustawy z 1989 r. o separacji sądowej i reformie prawa rodzinnego

Kiedy można starać się o rozwód w Irlandii?

Podstawami do orzeczenia rozwodu w Irlandii jest osobne zamieszkiwanie przez okres lub okresy wynoszące łącznie cztery lata w ciągu ostatnich pięciu lat oraz fakt, że nie istnieje rozsądna perspektywa pojednania się stron. Musi być także rozwiązana sprawa dotycząca kosztów utrzymania i opieki nad dziećmi.

Gdzie składać pozew?

Właściwym w sprawach rozwodowych jest Circuit court lub High Court. Pozew o rozwód / separację sądową wnoszony składa się w formie powództwa cywilnego w odpowiednim sądzie okręgowym.

Czy mogę uzyskać pomoc prawną w zakresie pokrycia kosztów postępowania?

Tak – za pośrednictwem Rady Pomocy Prawnej („Legal Aid Board”), w oparciu o sprawdzenie środków utrzymania.

Czy lepiej rozwodzić się w Polsce czy w Irlandii?

To zależy od tego jak długo żyjemy osobno i gdzie nam wygodniej. Należy jednak pamiętać, że w Polsce wystarczy 2-letni rozkład pożycia, by uzyskać rozwód, natomiast w Irlandii okres ten wynosi 4 lata.

Komentarze

dagmara
26 Gru 2010, 02:03
Moj mąż chce się ze mną rozwieść.mamy razem córkę.ja nigdy tu nie pracowałam.jestem tu 3,5 roku.mam pytanie,czy należna mi się alimenty z jego strony i w jakiej wysokości otrzymałaby alimenty moja 5-cio letnia córka.prosze o odpowiedz i z góry dziękuje.
barbara
18 Wrz 2010, 16:50
witam,
Czy po rozwodzie lub separacji w Irlandii placi sie alimenty na zone?
anna
12 Wrz 2010, 12:31
witam!
ja tez mam ten sam problem co pani Gosia moj maz rzadzi pieniedzmi ktore tak naprawde ma dzieki rodzinie czyli mnie i 2 naszych dzieci zneca sie psychcznie i fizycznie nad nami ja juz mam dosc tego chce odejsc od niego ale nie mam gdzie pojsc i nie mam pieniedzy prosze pomozcie mi bo nie chce juz dluzej tak zyc chce zapewnic moim dzieciom lepsze zycie... Prosze o pomoc
gosia
29 Maj 2010, 11:50
prosze pomozcie chce seperacji z mezem.zneca sie nade mna psychicznie i fizycznie.mieszkamy w ilrandii,ja 1,5 roku on dluzej,mamy 2 dzieci.jak mam to zalatwic gdzie isc,nie mam pieniedzy,a on mieszka z nami i sie wyzywa na mnie,nie chce od nas odejsc.ja mam juz tego dosc,chodze poobijana i nerwowa,dzieci tez,prosze o pomoc
Sylwia
02 Mar 2010, 18:58
Mam pytanie bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam, jestem w IE od 3 lat mój mąż mieszka w Polsce, w separacji jesteśmy od 10 lat ale nie prawnej, porostu nie mieszkamy ze sobą,nawet nie widujemy, czy mogę tu założyć sprawę o rozwód pomimo,ze on jest w Polsce? No i czy go dostanę, jakie dokumenty muszę przedstawić? Proszę, jeśli ktoś się orientuje, za pomoc będę ogromnie wdzięczna.
*Imię:
e-mail:
Powiadom mnie o nowych komentarzach na tej stronie.
Ukryj mój e-mail.
*Tekst:
 
Powered by Scriptsmill Comments Script