Katalog firm kurierskich

Job Seekers Allowance

Po najczęściej dziewięciu miesiącach kończy się nam Job Seekers Benefit (JB) i co dalej?

Jeśli nie udało nam się znaleźć pracy możemy się starać o Job Seekers Allowance (JA). Najlepiej trzy lub dwa miesiące przed zakończeniem JB, powinnyśmy wypełnić druki na JA, jeśli urzędnik nie da nam druków do wypełnienia, poprośmy go sami. Oczywiście druki pobieramy w okienku, gdzie co miesiąc stawiamy się na podpis. I w tymże okienku je oddajemy. Druki są właściwie takie same, ale ponieważ staramy się o JA musimy je ponownie wypełnić. Po zakończeniu JB prosimy urzędnika w swoim okienku, aby wpisał nasze dane do systemu, iż oczekujemy na JA. Jest to ważne i potrzebne, by Community Welfare Oficer (CWO) mógł nam wypłacić pieniądze w zastępstwie Social Welfare (SW).

Ponieważ SW nie wypłaca od razu pieniędzy, idziemy do swojego lokalnego Health Bord (HB) i wypełniamy druk Supplementary Welfare Allowance (SWA). Czas oczekiwania na czek lub pójście na pocztę po kasę, to kwestia indywidualna, najczęściej jakiś tydzień. Druki, które wypełniliśmy na JA są wysyłane do Dublina. Teraz zaczyna się czas oczekiwania. Trwa to bardzo różnie, ja osobiście czekałam na JA około 3 miesięcy, ale są przypadki, że trwa to dłużej.

Jeśli uważamy, iż czas ten zdecydowanie jest za długi powinnyśmy zadzwonić lub napisać do:

HRC Section DS.+FA
Floor 2
157/164 Townsend Street
Dublin 2
Tel.: 01-6732041

Osobiście doradzam wykonanie telefonu. Podajemy swój nr PPS i pani/pan sprawdza, jak się ma nasza sprawa z JA.

Kiedy Dublin wyda decyzję w sprawie JA wysyła ją do Limerick lub innego miasta, w którym dana osoba mieszka. Następnie SW ustala nasze spotkanie z urzędnikiem (oficerem) SW, czeka się na nie około 2 miesięcy. O dacie spotkania SW informuje nas listem. W liście jest określone, jakie dokumenty należy przynieść na wizytę. Spotkanie to zwykła rozmowa i przekazanie dokumentów, więc nic strasznego.

W czasie oczekiwania na spotkanie z oficerem SW nie chodzimy na podpis. Potem mija jeszcze około 2 do 3 tygodni i otrzymujemy decyzję oraz pierwsze pieniądze z SW oraz informację, kiedy mamy podpis i w którym okienku.

Czasami ludzie mówią, co za różnica skąd kasa, odpowiadam różnica, kiedy pobieramy JB czy JA z SW mamy status bezrobotnego, możemy się starać powrócić do edukacji czyli Back To Education, albo wziąć udział w specjalnym programie dotyczącym ofert pracy czyli CE-Scheme w FASie. W momencie, kiedy mamy kasę z HB takiej szansy jesteśmy pozbawieni. JA jest bezterminowy, czyli wypłacany jest do momentu, aż znajdziemy pracę. JA nie możemy przenieść do Polski czy innego kraju EU.

Komentarze

Anna
07 Maj 2011, 00:59
Mieszkam w Roscrea i pobieram tu JA,chciałabym z dziecmi wyprowadzic sie gdzies dalej to znacz Tulamor albo innego miasta,czy moge przeniesc ten zasilek czy musze sie starac o nowy w inny miescie.Prosze o szypki odpis bo zalezy mi na czasie to jest mój meil.
Wojciech
23 Lut 2011, 13:25
Witam!
Kilka dni temu dostałem odmowe przyznania mi zasiłku (Supplementary Welfare Allowance) powodem odmowy był fakt że posiadam mieszkanie własnościowe w Polsce.
W związku z tym mam 2 pytania:
- czy powód tej odmowy jest uzasadniony
- jak powinno wyglądać odwołanie sie od tej decyzji,co powinno sie w niej zawierać a moze jest jakiś specjalny druk?
Proszę o odpowiedz na forum lub na maila: invisible2891@gmail.com
Dziękuje
Lime
17 Gru 2010, 16:26
Andrzej wkleiłem twój wpis na forum pod adresem http://www.forum.polskilimerick.com.pl/viewtopic.php?p=61716 zajrzyj tam może ktoś pomoże.
andrzej
17 Gru 2010, 13:09
Witam. Mam prośbę, może ktoś wie jak postąpić dalej lub miał podobny przypadek. Uwaga, będzie mętlik. Po skończonym Jobseeker's Benefit odmówiono mi Jobseeker's Allowance pisemną decyzją Deciding Officer, od której mogę odwołać się w ciągu 21 dni. Decyzja brzmi(wydana 14.12.2010):
cytuję " Postanowiłem,że nie jesteś uprawniony do pobierania zasiłku dla osób poszukujących pracy ze względu na to, że nie masz stałego pobytu tego państwa.
Powodami mojej decyzji są:
1.Twoim głównym centrum zainteresowania nie jest Irlandia.Uważa się to być tam, gdzie mieszka dziecko.
2.Nie masz więzów rodzinnych w Irlandii.
3.Twoje dziecko (na które płacony jest Child Benefit)mieszka poza granicami Irlandii.
4.Z dokumentów przedstawionych do tej pory nie udowodniłeś, że masz (biorąc pod uwage czynniki wskazane powyżej) miejsce stałego pobytu w państwie (habitually resident in the State.

Będąc na rozmowie u Deciding Officer przedstawiłem mu komplet dokumentów.I teraz zaczynie się cyrk, w odniesieniu do jego decyzji, którą umotywował w powyższych czterech punktach.
Oficer dosał ode mnie wszystkie dokumenty: udokumentowane cztery lata pracy, rent book, numer rachunku za energię, wyciąg z konta, PPS number nadany w listopadzie 2005 roku i stwierdza tak sobie, że moim centrum zaineresowania nie jest Irlandia i że nie mam miejsca stałego pobytu w Państwie (habitually resident in the State). Dodam, że na terenie jednego miasteczka mieszkam od owych 5 lat, gdy tu przybyłem. Czy to jest mało ??? Czy my jesteśmy w Zjednoczonej Europie??? Proszę teraz uważać, najważniejsza rzecz. Deciding Officer zasłania się moim dzieckiem i uzasadnia odmowę przyznania mi Jobseeker's Allowance również tym,że moje dziecko mieszka w Polsce. A dostał ode mnie oryginał Sentencji Wyroku Sprawy Rozwodowej w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, jak również tłumaczenie przysięgłe rozwodu w j.angielskim z którego wynika, że opiekę rodzicielską nad moim niepełnoletnim dzieckiem sąd powierza mojej byłej żonie a ta mieszka w Polsce. Nawet pewnie nie spostrzegł tego,że rozwód orzeczony jest z winy mojej byłej żony. Dlaczego ludzie po rozwodach traktowani są tutaj gorzej ???

Muszę szybko ruszyć tę sprawę. Byłem wczoraj w miejscowym Social Welfare Office i dostałem "Appel Form SWA01", który mam wypęłnić i oddać im z powrotem to odeślą go do Social Welfare Appeal Office do Dublina.
Mam pytania do ludzi czytających tę stronę.
a)Czy ktoś orientuje się w jaki sposób rozpatrywane jest odwołanie przez Social Welfare Appeal Office i
jak długo to trwa, gdyż teraz będę miał zablokowane świadczenia ?
b)Czy jest jakiś inny urząd poza Social Welfare Appeal Office, w którym mogę złożyć lub do którego mogę wysłać odwołanie? Jeśli tak, to czy odwołanie mogę złożyć równorzędnie w dwóch miejscach?
c)Czy wyższe instancje są nam przychylne ?

Bardzo proszę o sugestie, podpowiedzi na stronie lub bezpośrednio na mój adres e-mail, który brzmi:
andrzej_tu_andrzej@o2.pl

Pozdrawiam serdecznie odwiedzających portal. Andrzejmuchas
10 Lis 2010, 14:56
tak wiem wkopalem sie co zrobic. jesli ktos cos wie albo cos slyszal prosze o porade.bylem u adwokata dowiedzialem sie tylko ze policja nic mi nie zrobi bo za male przestepstwo alo co z zasilkiem?
Lime
10 Lis 2010, 13:20
Pierwszy raz słyszę o takiej sytuacji. Ale żeś się chłopie wkopał.
muchas
10 Lis 2010, 03:09
mam pytanie do wszystkich a wiec bylo to tak pobieralem na poczcie za kumpla zasilek byl przypal bapka zapytala mnie o ID wiadomo ze nie mialem. po 2 dniach koles di Irl przylecial zeby to zalagodzic ale po 2 miesiacach zbywania itd zjechal do pol teraz mija 4 miesiac od wpadki i dotarli do mnie bo na poczcie byly kamery i teraz wiedza ze bralemza niego zasilek. Pytanie do was czy cos wiecie na taki temat i co mi grozi bo kase juz mi zablokowali
Marcin
23 PaŸ 2010, 12:47
Heh. 4 tyg - nie masz dostac pieniedzy po pierwszy podpisaniu listy (ja masz podpisywac co miesiac tak czy siak) -. Czysto teoretycznie masz czekac od 4 do 8 tygodni na decyzje przyznania JA. Ja po 8 tygodniach ciaglego nekania i chodzenia i pytania dostalem listowne wezwanie na rozmowe wyjasniajaca. Na rozmowie donioslem nowsze bank account statementy i wyjasnilem wszelkie potencjalne niejasnosci Social Welfare Officerowi i zostalem poinformowany, ze na decyzje mam czekac kolejne 4 do 8 tygodniiii!!!! 4 dni temu minelo to 8 tygodni (czyli juz lacznie 16!!) wiec poszedlem zapytac co jest grane i powiedziano mi, ze moja sprawa juz od miesiaca jest zamknieta bo jestem za granica (nie zostalem w zaden sposob o tym poinformowany). Rzekomo w polowie wrzesnia jednokrotnie ktos do mnie zadzwonil, ja nie odebralem i ktos stwierdzil ze jestem za granica. 3 dni temu zlozylem wiec wszystko od nowa wraz z listem opisujacym i potwierdzajacym w 100% moja obecnosc w irlandii w ostatnich miesiacach w tym w dzien, kiedy rzekomo ktos do mnie RAZ! dzownil i stwierdzil, ze jestem za granica (totalny ABSURD). Zalaczylem kupe dokumentow, rachunkow, bilingow tel potwierdzajacych, ze bylem w Irlandii w tym czasie wiec zobaczymy co gnojki na to, ale mam wrazenie, ze cwaniaki i tak mnie wyroluja na tym i jesli w ogole cos przyznaja to nie dadza pieniedzy wstecz zadnych a potraktuja moj wniosek JA jako zlozony 3 dni temu!!
danka
23 PaŸ 2010, 04:48
Zaaplikowałam zaraz po studiach i zamknięciu własnej działalności o JSA. Z tego co piszecie rozumiem, że pierwsze pieniądze powinnam otrzymać po pierwszym podpisaniu listy. Mija tymczasem już 4 tydzień - wczoraj podpisałam listę po raz trzeci a ja nadal nie otrzymałam żadnej wpłaty. Czy ktoś może mi objaśnić co się dzieje i jak mogę sobie pomóc? Dziękuję
Marcin
22 PaŸ 2010, 15:14
Witam. Czy podczas oczekiwania na JA ma sie obowiazek powiadamiania Social Welfare o ew. kilkudniowych wyjazdach poza granice Irlandii. (Jesli tak, to czy moze ktos mi pokazac, gdzie takie cos jest zapisane w przepisach)
Malgosia
29 Sie 2010, 22:12
Mam pytanie jesli moj maz otrzymal decyzie o JA to czy moge sie starac o Fis,nie przekraczamy tego limitu jesli chodzi o dochody ,
weronika
07 Sie 2010, 22:50
witam, mam pytanko ,czy od września przyjeżdżając do męża do irl z dziećmi morzemy ubiegać sie o zasiłki i czy uzyskalibyśmy je automatycznie
andy507
15 Cze 2010, 20:24
odmowiono mi Job Seekers Allowance także w Health centre odmowiono mi zasilku socjalnego poniewaz rodzina przebywa w polsce moge sie odwoływać ale nie wiem jak prosze o pomoc i porade
digito1
20 Maj 2010, 10:23
czy ktoś wie ile wynośi supplementary welfare allovence (SWA),w czasie oczekiwania na job seekers allowence,z góry dzięki:)
lime
19 Maj 2010, 17:07
Hej. Zapytaj na naszym forum.
młody
19 Maj 2010, 16:38
Witam. Mam pytanko gdyz staram sie o JA dla osob ktore skonczyły 18lat i poszukują pracy złozylem wszystkie papiery na JA teraz raz w miesiącu musze sie podpisywać czekam juz na decyzje 4 miesiące i nic,Byłem w miejscowego HCentre i powiedziano mi ze nie moge otrzymac od nich kasy bo nie mialem odprowadzanych zadnych składek persi kazano mi czekac na decyzje. Byłem juz na jakiejś rozmowie z Pania która pytała sie gdzie szukałem pracy czy rodzice pracują itp spisała moj pps i kazała czekać lecz trwa to juz 4 miesiące co w takiej sytyłacji mam robić pomoze ktoś :( ? z tego co wyczytałem nalezy mi sie 100euro tygodniowo przez 9 miesięcy aha i nie jestem zarajstrowany w FAS :(
Iwona
20 Kwi 2010, 12:11
Witam.Mam prosbe moze ktos mi udzieli odpowioedzi,a mianowiecie chodzi o to ze od pazdziernika 2009r mieszkam z corka w Irlandii,ja nie pracuje dostaje na corke tylko child benefit,mieszkamy u mojego chłopaka ktory pracuje i zarabia 380e.Prosze jezeli ktos sie orientuje,napisac mi czy moge starac sie o jakas pomoc socjalna,Z gory uprzejmie dziekuje
Katie
06 Kwi 2010, 11:45
co mi grozi jeśli nie podpiszę się w wyznaczonym terminie?
irlandka
23 Mar 2010, 20:56
Czy ktoś wie jak wygląda sprawa z Job Allowance w sytuacji gdy ja nie pracuję a mój mąż pracuje na pół etatu i dostaje połowę zasiłku? W jakiej wysokości możemy dostać JA na mnie?
Dagmara
18 Mar 2010, 14:06
Witajcie. Mam pytanko,a mianowicie pracuje przez agencje ale nie zawsze, maż pracuje na caly etat i mamy dziecko. Jak myslicie moge sie starac o jakis dodatek???
jarekkrk
23 Lut 2010, 03:39
a na ile ten zasiłek jest przyznawany ???
ania
19 Lut 2010, 13:35
czy do zasilku Job Seekers Allowance moge dorabiac jesli tak to do ilu godzin?? dzieki
lime
09 Lut 2010, 12:07
Trochę nie na temat myślę. Patrz dział Bezrobocie w menu serwisu - temat Zasiłek transferowy.
marcin
08 Lut 2010, 18:34
Witam mam problem gdyz pobieram kuroniówke tutaj i chcialbym po 6 miesiacach wrocic do kraju przeniesc na 3 miesiace kuroniówke czy ktos orientuje sie jakie dokumenty musze zabrac do polski z irlandii jesli wracam czy cos z tax office itp nie mam pomyslu na o prosze o pomoc dziekuje z gory marcin
kamila
20 Sty 2010, 20:59
mam problem prosze pomózcie staram sie o zasiłek dla bezrobotnych w irlandi blokuje mi go natomiast mój landlord u którego wynajmuje mieszkanie wraz ze znajomymi poniewaz dom w ktorym mieszkamy jest nie legalny tzn ze nie zglosil ze jest wyanjemnca niechce mi wystawic zaswiadczenia ze tutaj mieszkam .mam do wyboru podkablowac go z wynajmem i dostac zasiłek albo nic nie robic w tej sprawie i niemiec dochodow.Moze znacie inne wyjscie z sytuacji prosze o pomoc i z gry dziekue
M@rzena
28 PaŸ 2009, 00:44
Joe może tutaj ci pomogą: http://www.ecpiw.org/ Pozdrawiam
joe
27 PaŸ 2009, 11:12
M@rzena bardzo dziękuję za wskazówkę o co chodzi w tej sprawie . Może Ty wiesz z kim najlepiej ja mógłbym to skonsultować .Najlepiej po polsku . jeszcze raz dziękuję joe.
m@rzena
25 PaŸ 2009, 23:19
Joe skoro dostałeś takie dokumenty to pracujesz w branży budowlanej. Jest to obowiązkowa składka na emeryturę w tej branży, część płaci pracodawca, część pracownik. Zobacz tutaj: http://www.cwps.ie/index.htm Pozdrawiam.
joe
24 PaŸ 2009, 12:57
dostałem dziwne dokumenty do wypełnienia CWPS Construction Workers Pension Scheme pytałem po znajomych i nikt nie miał styczności z takimi papierami jak ktoś mógłby wyjaśnić co to za dokumenty to zgóry dziękuję
m@rzena
25 Wrz 2009, 00:01
Do kowal: HC ma rację niestety,ale zadzwoń pod podany nr do Dublina i zapytaj o swój JA,
Do bibik: zależy od sytuacji rodzinnej.
kowal
24 Wrz 2009, 20:04
witam
ja juz czekam 5 miesiac na JA i nie wiem czy cos sie nie zmieni i mi go nie zabiora
poniewaz JB mialam przyznane na 12 miesiecy gdzie w marcu br. skrocono mi na 9 miesiecy z ustawy ktora weszla w zycie w pazdzierniku 2008. widocznie prawo moze dzialac wstecz-obawiam sie troche co dalej bedzie poniewaz tylko maz pracuje 2-dzieci a ja nie moge znalezc pracy i w HCenter powiedziano mi ze nie moge otrzymac przedzasilkowego poniewaz maz pracuje na caly etat
bibik
19 Wrz 2009, 16:09
czy to prawda ze teraz obniazaja ten drugi zasilek
*Imię:
e-mail:
Powiadom mnie o nowych komentarzach na tej stronie.
Ukryj mój e-mail.
*Tekst:
 
Powered by Scriptsmill Comments Script